2D ili 3D strojna obrada
2D ili 3D strojna obrada?
Kad biste pitali koja je razlika između 2D i 3D strojne obrade, vjerojatno biste dobili standardni odgovor “2D strojna obrada radi u dvije osi, a 3D radi u tri.” To je točan odgovor, ali ništa drugo. Dakle, što to zapravo znači i kada biste trebali koristiti jedno ili drugo? Pratite ovaj članak kako biste saznali više o 2D i 3D strojnoj obradi.
Koja je razlika između 2D i 3D?
Utvrdili smo da 2D strojna obrada koristi dvije osi dok 3D koristi tri. “D” u ovim terminima se odnose na “dimenzije”. To znači da se 2D dio obrađuje pomoću alata koji je fiksiran na određenoj visini, ali se može kretati naprijed-natrag i sa strane na stranu – to su dvije osi koje mu daju 2D klasifikaciju. Također se odnosi na bušenje, u kojem korisnik postavlja statički alat na X- i Y-osi dok se Z-os pomiče gore-dolje. Zamislite drveni blok na koji će biti ugravirano nečije ime. Ovo je savršena aplikacija za 2D glodanje, budući da će samo ime biti jedna razina uz vrh.
U 3D glodanju, alat se također može kretati i gore-dolje, što čini ukupno tri osi. Alat se može kretati desno, dolje i naprijed odjednom. S ovom dodanom osi gibanja mogu se strojno obraditi mnogo složeniji oblici, poput lopatica ventilatora, mehaničkih nosača i zupčanika. Zamislite da se umjesto nečijeg imena u blok ukleše minijaturna planina. Budući da će planina varirati u visini, kao i rastezati se s jedne na drugu stranu i straga prema naprijed, koristit će se 3D strojna obrada.
2D strojna obrada
3D strojna obrada
Brzi primjer
Sljedeći modeli ilustriraju da nije mudro stvarati pretpostavke o 2D naspram 3D glodanja, osobito kada je riječ o njihovoj složenosti. Leptir s lijeve strane objektivno je složeniji od svog dvojnika s desne strane. Lijevi dio je, doduše, 2D obrađen. Desni je 3D obrađen. Model koji se obrađuje će uvijek odrediti koja je metoda najbolja ovisno o kompleksnosti i geometriji modela.
Saznajte više
Individualni strojari često započinju s 2D glodanjem prije nego što zakorače u 3D glodanje kako njihove vještine rastu, posebno u poslovima s obje strojne obrade. Prilično je uobičajeno da Tvrtke imaju i 2D i 3D mogućnosti tako da postoji širi raspon dijelova koji se mogu obraditi. U ovim postavkama lako je vidjeti gdje je linija zamagljena između ove dvije tehnologije i između njih i sljedeće: višeosne.
Da biste utvrdili koja je tehnologija prava za vas, obratite nam se i uđite u svijet strojne obrade,
Vaš Mastercam Hrvatska tim.