Dynamic OptiRough operacija u MCAM 2022
- By admin
- In Mastercam novosti
Korištenje Dynamic OptiRough operacije
Kako smo i u prijašnjim objavama naveli, nova verzija Mastercam 2022 donosi brojna poboljšanja i prednosti nad prethodnim verzijama. Jedna od značajnijih poboljšanja je da svi korisnici 2.5D licence mogu koristiti operaciju Dynamic OptiRough koja se nalazi u segmentu 3D modula operacija.
Stoga, za one koji do sada nisu radili s 3D operacijama ukratko ćemo opisati mogućnosti rada s navedenom operacijom kako bi Vam približili ono što dobivate s novom verzijom Mastercam-a.
Do sada ste za grubo skidanje materijala Vašeg sirovca koristili operacije Dynamic Mill, Area Mill, Pocket ili slično. S više odabranih kontura ili više operacija počistili ste materijal koji treba otkloniti posebice ako model izgleda slično kao što je prikazan na niže navedenoj slici.
U nastavku prikazati ćemo mogućnost korištenja operacije Dynamic OptiRough, te u jednoj operaciji s jednim klikom na solid označite ono što želite obraditi.
1. Nakon što odaberemo stroj kojim želimo obrađivati model moramo formirati sirovac. Sirovac formiramo kao Bounding Box u poznatom nam sučelju klikom na ikonicu Bounding Box s vrijednostima nešto većim od samog modela. On se mora iscrtati u žičanoj geometriji kako bi koristili njegove granice kao granicu kretanja alata.
2. Kliknemo na ikonu operacije OptiRough, te nam se otvara sučelje (prozor) operacije.
3. U parametru Model Geometry pod Machining Geometry klikom na strelicu (1) kao što je dolje navedeno na slici odabiremo cijeli model za obradu (2).
4. U parametru Toolpaths Control biramo granicu kretanja alata klikom na ikonu Boundary chains (1) i odaberemo s Wireframe Chain (2) granicu kretanja alata (wireframe geometrija bounding box).
5. Nakon što smo odabrali Boundary chain (granicu kretanja alata) sada moramo u istom parametru odabrati još strategiju obrade i kiliko alat može odstupati od granice kretanja (dozvolu alata). Dakle odabiremo strategiju From outside (1) čime dozvoljavamo da alat kreće u obradu sirovca izvana granice (Boundary chain) ali s odstupanjem (2) Center ili Outside. Ukoliko imamo odstupanje postavljenu na Inside tada će postojati šansa da nam alat ne očisti sve vanjske dodatke na sirovcu, jer ima ograničenje da alat ne smije preći odabranu granicu.
6. Nakon navedenog koraka prelazimo na drugi parametar Tool gdje odabiremo alat za obradu.
7. Nakon odabira alata prelazimo na parametar Holder, te odaberemo držač.
8. Sljedeći parametar za podešavanje je Cut Parameters gdje prvo odaberemo način obrade kakvo želimo imati (1): Istosmjerno (Climb), Protusmjerno (Convectional) ili Kombinirano (Zigzag) glodanje. Zatim stepover (2) gdje možemo upisti i zahvatni kut Beta u prozorčiću Angle čime odredimo koji je maksimalni zahvatni kut kojeg dozvoljavamo za odabrani alat. Navedeni parametar je u zavisnosti s parametrom Distance tako da kako mijenjamo Angle mijenja se i Distance ili obrnuto. U prozorčiću Stepdown (3) upisujemo koliko alat maksimalno može ići po Z osi u jednom prolazu. Ako u ovom slučaju ne uključimo prozorčić Stepup (4), a maksimalna dubina prolaza je veća nego dubina džepa na našem modelu isti džep neće biti obrađen. Stoga moramo uključiti prozorčić Stepup i upisati neku vrijednost prolaska po Z.
9. U podparametru Steep / Shallow moramo označiti minimalnu i maksimalnu dubinu gdje dopuštamo da alat obrađuje sirovac. Klikom na Detect limits (1) Mastercam sam očita navedene vrijednosti konkretnog solid modela ovog primjera. Ako želimo da uzme u obzir i dodatke na pod i zid koje su određene u parametru Model Geometry tada moramo aktivirati i prozorčić Adjust for stock to leave (2). Ukoliko imamo stezne pripreme moramo paziti na dubine da se ne bi desilo da nam glodalo pređe preko njih.
10. U parametrima Linking Paremeters se postavljaju vrijednosti o načinu ulaska i izlaska alata prilikom obrade, načini kretanja kod retrakcije i sl.
11. U podparametru Transitions možemo odrediti načine ukopavanja ukoliko ih imamo u neke džepove. Možemo odabrati da se ukopava heliksoidom, profilnom rampom ili drugim mogućnostima.
12. Kada smo sve parametre odredili i postavili kako je navedeno možemo potvrditi zelenom kvačicom, te provjeriti kako nam je stvorena putanja alata navedene operacije.
Zaključak:
Za navedeni primjer sam odabrao ravno glodalo 25, te vidimo kako je skinut materijal izvana modela (dodatak sirovca), počišćen je provrt (na lijsvoj stani modela) i džep (na desnoj strani modela). Vidimo zelenom bojom putanju alata ulaska (heliksoidno) u provrt što smo odredili u parametru Transitions. Vidimo da je vanjski dio materijala počišćen kretanjem alata izvana (a ne ukopavanjem) što smo odredili u parametru Toolpath Control odabranom strategiom From outside.
S operacjiom Dynamic OptiRough uklonili smo materijal s više segmenata modela odjednom. Navedeno se ne može ukloniti s jednom operacijom u 2.5D modulu, što dovodi zo zaključka da smo uštedili na vremenu programiranja, vremenu obrade, a time smo postali produktivniji i brži.
Ovo je u grubo prikazan osnovi rad s navedenom operaciom, a za sve ostale pojedninosti slobodno nas nazovite ili pošaljite upit na podrska@camteh.hr. U nastavku možete preuzeti .mcam datoteku s navedenim primjerom, te vidjeti simulaciju Dynamic OptiRough operacije na navedenmo primjeru.
Simulacija obrade modela
- Share:
You may also like
AI CAM riješenje za Mastercam – CAM ASSIST
- October 4, 2024
- by admin
- in Mastercam novosti